Táborenie
V mene ochrany prírody
Do vašej snahy o nerušené prespanie v slovenskej prírode vstupuje predovšetkým téma ochrany prírody. Ochrana prírody potom na vybraných územiach prebieha nasledovne:
- 1. zóna - celé územie Slovenska
- 2. zóna - CHKO
- 3.-5. zóna - zakázané táborenie aj bivakovanie, pohyb iba od východu do západu Slnka
- Národná rezervácia a pamiatky - najprísnejšie zákazy za účelom ochrany
Dá sa teda voľne bivakovať iba v 1. a 2. ochrannom pásme, čokoľvek vyššie už je bez šance. Na súkromných pozemkoch nesmiete ani nocovať bez súhlasu majiteľa. Prenocovať v bivaku musíte tak, aby ste les žiadnym spôsobom neničili (týka sa rastlín, živočíchov aj pôdneho prekrytia).
Oheň nesmiete klásť nikde mimo vyhradených miest, ktorých je poskromne. Takto celá situácia vyzerá veľmi prekérne - ako z toho von? Načrtol som 3 scenáre, ako si pobyt v prírode užiť aj napriek nepriazni zákonov. Tak sa na to poďme pozrieť.
1. Táborenie na vyhradených miestach
V národných parkoch a chránených oblastiach možno nájsť verejné táboriská, prípadne je potrebné plánovať cesty tak, aby ste spali na horských chatách či v početných útulniach (tie hľadajte v turistických mapách a rôznych cestopisoch, nejde o oficiálne zariadenie). Bude to najskôr stáť nejaké tie eurá, ale niekde sa dá za pár drobných dohovoriť si stanovanie na pozemku horskej chaty. V nižších pásmach chránenej oblasti budete musieť prespať pod širákom, súkromným pozemkom sa vyhýbajte alebo si vyžiadajte súhlas vlastníka. Na rad tak prídu aj komerčné kempy, ktorých v okolí nájdete celkom dosť.
2. Prenocovať nevidený, nepočutý (ZAKÁZANÉ)
Tento variant sľubuje síce oveľa viac dobrodružstva, ale musím vám ho jednoznačne vyhovoriť. Jedna vec je dúfať, že sa vyhnete lesnej stráži alebo strážcom a že sa tak vyhnete pokute. Druhou je potom výrazné riziko stretu s veľkou šelmou, ako sú vlci alebo medvede.
Ak je pre vás hlavným cieľom premiestnenie sa z jedného miesta na druhé, naplánujte si trasu tak, aby každá etapa začínala a končila na povolenom mieste na nocovanie.
Ale nezúfajte, ak preceníte svoje sily a nedorazíte do plánovaného cieľa. V slovenských horách totiž stojí aj mnoho salašov, ktoré sa môžu v prípade nutnosti stať vaším nevyhnutným záchytným bodom a núdzovým úkrytom.